Chia Para Birimi Zaten 1 Exabyte Depolama Kullanmış

 

Chia Para Birimi Zaten 1 Exabyte Depolama Kullanmış

Sabit sürücü
(Resim kredisi: Western Digital)

Biz Sadece zaman  düşünce  önümüzdeki yıllarda depolama alanı gerektirecektir verilerin ana jeneratörler olacağını akıllı şehirler, akıllı fabrikaları IOT cihazları, özerk araçlar ve robotlar,  Chia  cryptocurrency sadece o da bir veri müthiş jeneratör olacağını gösterdi , en azından şimdilik. 

Yaklaşık bir ay içinde Chia ağına ayrılan depolama alanı 120 PB'den 1143 PB veya 1,14 Eksabayta çıktı. 1.14EB, 1.140.000TB veya 63.333 20TB sabit sürücüye eşittir. 

(Resim kredisi: Chia)

Chia, 'araziler' adı verilen bir kriptografik numara koleksiyonunu depolamak için çiftçilerin sistemlerinde depolama alanını kullanan uzay-zaman kripto para biriminin bir kanıtıdır. Blok zinciri bir sonraki blok için bir meydan okuma yayınladığında, çiftçilerin sistemleri, meydan okumaya en yakın hash'e sahip olup olmadıklarını görmek için arazilerini tarar. Bu yöntem, Bitcoin ve Ethereum tarafından kullanılan Proof of Work konseptini ortadan kaldırarak, Chia geliştiricilerinin 'tarım' dediği madencilik için geniş güç gereksinimlerini azaltır.  

Bu arada, bir bloğu kazanma olasılığı, bir çiftçinin tüm ağa kıyasla sahip olduğu toplam alanın yüzdesidir; bu, esasen daha fazla boş alana sahip birinin kazanma şansı olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, Chia çiftçiliği için hızlandırıcılara ve GPU'lara ihtiyaç duyulmazken, daha fazla arsa barındırmak için daha fazla depolama alanına sahip biri daha fazla kazanır.  

Şu anda minimum boyutta bir arsa, yaklaşık 101 GB depolama alanı ve 4 GB RAM gerektirir, bu nedenle 100 K32 arsa depolamak istendiğinde, 10 TB'tan biraz daha fazla alana sahip bir sisteme ihtiyaç duyarlar ki bu çok pahalı değildir. Bu arada, her arsanın oluşturulması 4 GB DRAM gerektirir, bu nedenle paralel olarak 100 arsa oluşturmak için 400 GB sistem belleği gerekir, bu da oldukça pahalıya mal olur, ancak bunu neredeyse hiç kimse yapmaz.

Reddit'teki r / Chia moderatörlerinden biri not etti. "Grafikleri oluşturmak için kullanılan RAM ve depolama alanı, yeni grafikler oluşturmak için yeniden kullanılır, bu nedenle, tek seferde veya paralel olarak oluşturmak istedikleri grafik sayısını oluşturmak için yalnızca gerektiği kadar SSD alanına ve RAM'e ihtiyaç vardır. "dedi.

Paylaş

(Resim kredisi: https://github.com/xorinox)

Binlerce Chia çiftçisi artık onlarca terabayt veriyi depolayabilen onlarca HDD'ye sahip makineler yapıyor. Bu tür sürücülerden biri çok fazla tüketmese de -  çalışırken yaklaşık 6,5 W ve boşta çalışırken yaklaşık 5,6 W  - bu tür onlarca HDD, çalışırken yüzlerce Watt ve genellikle başlatılırken daha fazla tüketebilir. Örneğin, 32 SATA bağlantı noktasına sahip bir canavar ana kartla çalışan 32 Western Digital HC550 18TB HDD'ye (yukarıda gösterilen gibi) sahip bir sistem, boşta çalışırken yaklaşık 180 W tüketebilir, bu da bellek ve hesaplama modüllerinin güç tüketimini hesaba katmaz. 

Bariz nedenlerden dolayı, tüketici PC kasası veya 32 3,5 inç yuvaya sahip NAS kutuları yoktur. Bu arada, veri merkezleri için arka planlara sahip raf tabanlı kasa oldukça pahalıdır. Sonuç olarak, Chia çiftçiliği için kullanılan donanım ya kendin yap ya da bu amaç için özel olarak tasarlanmıştır, başka bir şey değildir. Esasen, yaklaşık birkaç ay içinde Chia çiftçiliği için yeni bir donanım pazarı segmenti gelişti.  

Chia kripto para madenciliğinin ileriye dönük nasıl gelişeceği görülmeye devam ediyor. Ancak bu hızla, Chia ağı tarafından kullanılan depolama alanı miktarı bundan bir yıl sonra devasa olacak. 

Hacim% 0
00:02
01:31
 
SESİ OYNAT

Yorum Gönder

0 Yorumlar