Termal Macun Karşılaştırması, Birinci Bölüm: Gres ve Daha Fazlasının Uygulanması

 

Termal Macun Karşılaştırması, Birinci Bölüm: Gres ve Daha Fazlasının Uygulanması

Bir CPU'yu Soğutma Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Yarım yıldan fazla bir süredir bu zaman alan termal bileşik testi üzerinde çalışıyorum, Caseking (Almanya'da bir çevrimiçi mağaza) tarafından sağlanan macunlarda ve laboratuvarda elimizde bulunan macunlarda yolumu kazıyorum. Bunun gibi bir hikaye sadece çok zaman almakla kalmaz (sonuçta neredeyse 40 ürün içerir), aynı zamanda çıkardığımız sonuçların sağlam olduğundan emin olmak için tutarlı bir test metodolojisi gerektirir.

Çok fazla ürünümüz olduğu için hikayeyi iki bölüme ayırıyoruz. İlki, termal bileşiklerin teorisini ve gerçek dünyadaki kullanımını incelerken, ikincisi tüm kıyaslama sonuçlarımızı ve ilgili test kurulumlarını sunar. 

Birinci bölümde, CPU'ların termal özelliklerini, yüzey tiplerini, çeşitli termal bileşikler hakkında arka plan bilgilerini ve bunları uygulama yöntemlerini, ayrıca iki temel soğutucu tipini (sıvı ve hava) ve farklı nedenlerden kaynaklanan sorunları ele alacağız. montaj basınçları. Bir soğutucu ile gayet iyi çalışan bir termal macun, diğerine uygun olmayabilir. Bu nedenle, termal macunlarımızı AMD ve Intel CPU'larda bir su soğutucusu, yüksek montaj basıncına sahip birinci sınıf bir hava soğutucusu ve ayrıca birlikte aldığınız kutulu ısı emiciler için duran daha yaya için bir itme pimi kurulumu ile test etmeliyiz. çoğu işlemciyle.

CPU'lara ek olarak, her macunun GPU soğutmaya uygunluğunu da test ediyorum ve viskozitesini ve kullanım kolaylığını değerlendiriyorum. Ancak temel bilgilerle başlayalım. Bu ilkel yapışkan nedir?

Isı Dağıtıcı

Bir CPU'yu ikiye böldüğünüzde, çipin (kalıbın) kendisinin CPU paketinden çok daha küçük olduğunu ve dolayısıyla kalıbın ısı dağıtıcının yalnızca bir kısmına dokunduğunu fark edersiniz. Yayıcının görevi, CPU kalıbının ısısını daha geniş bir alana dağıtmaktır, bu da CPU soğutucusunun ısı emicisine geçmesine izin verir.

Çizim az bilinen iki gerçeği göstermektedir. İlk olarak, CPU üreticisi kalıp ve ısı dağıtıcı arasındaki boşluğu ısı ileten bir malzeme ile doldurur. AMD, tıpkı Intel'in geçmişte yaptığı gibi, boşluğu bir çeşit lehimle doldururken, Intel artık yalnızca daha yüksek termal dirence sahip olan ancak üretimde birkaç kuruş tasarruf sağlayan termal bir bileşik kullanıyor. Bu, Ivy Bridge mimarisinden bu yana hız aşırtmalı Intel CPU'ları soğutmanın neden daha zor hale geldiğini açıklıyor.

Isı Dağıtıcılar, Sıcak Noktalar ve Korkunç Sonuçlar

Çizim ayrıca, CPU kalıbı ve ısı dağıtıcı arasındaki boyut farkı nedeniyle, ısı dağıtıcıda kalıbın hemen üzerindeki alandan daha soğuk olacak bazı alanlar olduğunu da göstermektedir. Kalıbın üstündeki alan, altındaki kalıp tarafından doğrudan ısıtıldığı için sıcak nokta olarak adlandırılır. Aşağıdaki iki resim, aşırı basitleştirilmiş bir şekilde de olsa, sıcak noktanın ne olduğunu göstermektedir. Gerçeklik o kadar basit değil; CPU çekirdekleri farklı şekilde yüklenebilir ve aynı zamanda, işlemci çekirdeklerinden daha fazla veya daha az aktif olabilen kalıp üzerinde grafik sorunu da vardır. Ama hadi bir bütün olarak kalıba ve üstündeki ısı dağıtıcıya yukarıdan bakalım.

Resim 1/2

Intel (Core i7-3770K)

AMD (FX-8350)

Intel (Core i7-3770K)

AMD (FX-8350)

Sektör lideri 22 nm üretim teknolojisi nedeniyle, Intel CPU'ların AMD CPU'lardan daha küçük bir sıcak noktası vardır ve bir ısı emici seçerken bunu hesaba katmalısınız. Sonuçta, her şeyden önce sıcak noktadaki ısıyı dağıtmanız gerekir.

DHT Soğutucularının Faydaları ve Dezavantajları

Açığa çıkan, yere yassı ısı borularına sahip CPU soğutucuları en son moda. Pazarlama departmanlarının daha sonra müşterilere performans artırıcı bir özellik olarak sattığı üretim sırasında kesinlikle biraz para tasarrufu sağlarlar. Ancak bu mekanik tasarımın dezavantajları vardır. Aşağıdaki resimde görülen Xigmatek Aşilleri gibi dört ısı borusu olan bir soğutucu düşünün. En dıştaki ısı boruları sıcak noktayı tamamen ıskalıyor. En içteki iki ısı borusu bile, Ivy Bridge tabanlı bir CPU'nun dar sıcak noktasını yalnızca kısmen kaplar. Yaralanmaya hakaret ekleyen soğutucu tipik olarak 90 derece döndürülemez.

DHT tabanlı tasarımlarla ilgili sorun

Soğutucuyu çevirebilseydik, bu durumu düzeltirdik. AMD CPU'lar, daha büyük kalıp alanları ve CPU yönelimleri nedeniyle tipik olarak etkilenmezler; çoğu durumda, tüm ısı boruları dikdörtgen sıcak noktadan geçer. DHT tabanlı bir soğutucu istiyorsanız, daha modern Intel CPU'lar için beş ısı borulu bir soğutucu düşünün ve düz borular arasında büyük boşluklar olan tasarımlardan kaçınmaya çalışın.

Ara Değerlendirme

Sadece uygun olmayan bir soğutucuyu seçerek, en pahalı bileşiğin geri kazanabileceğinden daha fazla termal performansı kaybedebilirsiniz! Ama daha kötü haberler var. Isı dağıtıcı ve soğutucu arasında ne olduğuna bir göz atalım.

Yorum Gönder

0 Yorumlar