Yeni Kalıp Çekimlerine Göre Intel'in Sapphire Rapids 72-80 Çekirdeğine Sahip Olabilir

 

Yeni Kalıp Çekimlerine Göre Intel'in Sapphire Rapids 72-80 Çekirdeğine Sahip Olabilir

Intel
(Resim kredisi: Intel)

Yeni yayınlanan görüntüler, Intel'in yakında çıkacak Sapphire Rapids CPU'sunun yaklaşık 72-80 çekirdeğe sahip olabileceğini ortaya çıkarabilir, bu da başlangıçta düşünülenden çok daha fazla çekirdek içerebilir.  

Çeşitli sızıntılarla tanınan donanım blog yazarı  YuuKi_AnS , Intel'in Sapphire Rapid chiplets'i olduğu iddia edilenlerin resimlerini yayınladı. Bu sefer kalıpları alt tabakadan çıkardı ve diğer yüzlerini ortaya çıkardı. Şaşırtıcı bir şekilde, bu, Sapphire Rapids'in CPU çekirdeği olduğuna inanılan 4 × 5 benzer öğeler grubunu ortaya çıkarır. 20 kalıp (veya özellikle kalıp adayları) taşıyan her yonga ile, üst düzey Sapphire Rapids işlemciler 80 çekirdeğe sahip olabilirken, alt uç yongalar elbette daha az çekirdek içerir. 

(Resim kredisi: YuuKi_AnS)

Daha önce, Intel'in Sapphire Rapids'in muhtemelen Intel'den gelen bir slayta göre 56'ya kadar Golden Cove çekirdeği ile geleceği bildirilmişti  56 çekirdekli Sapphire Rapids CPU'nun 350W TDP'ye sahip olduğu iddia edildi. 

Demonte Intel Sapphire Rapids örneği,  üç aydan daha uzun bir süre önce Şubat ayında resmedilen CPU'nun tamamen aynısıdır  , bu nedenle yeni bir örnek veya eski bir örnek değil, Intel ortağından ya erken saatlerde alınan örnektir. 2021 veya 2020'nin sonları.  

(Resim kredisi: YuuKi_AnS)

Piyasadaki söylentilere göre Intel, Sapphire Rapids örneklerini 28 etkin çekirdekle tedarik etti ve birçoğu şirketin, yongasının fiziksel olarak sahip olduğu çekirdeklerin yalnızca yarısını (yani 14'ün 7'sini) etkinleştirdiğine inanıyordu. Ortaya çıktıkça, Intel'in Sapphire Rapids'i, teorik olarak Intel'in 80'e kadar çekirdekli SPR işlemciler oluşturmasına izin veren yonga başına 20 çekirdek içerir. Bu arada, 56 çekirdekli CPU'larda yonga başına altı yedek çekirdek olacak ki bu çok fazla. Aksine, yonga başına iki yedek çekirdek 72 çekirdekli CPU'ları etkinleştirir. 

Intel'in Sapphire Rapids işlemcileri için planladığı çekirdek sayısını asla onaylamadığını ve planlarının her zaman değişebileceğini unutmayın. Öyleyse, tüm bu sunucu silikon spekülasyonunu birkaç çok çekirdekli tuz tanesi ile alın.  

Yorum Gönder

0 Yorumlar